سود قطر از جام جهانی

سود قطر از جام جهانی

روزنامه «العربی الجدید» در بخشی از گزارش خود درباره تاثیر برگزاری جام جهانی فوتبال در قطر نوشت، شماری از اقتصاد دانان پیش بینی کرده اند برگزاری جام جهانی فوتبال دارای تاثیرات مثبتی بر عملکرد اقتصادی قطر در میان مدت و بلند باشد. صندوق بین المللی پول هم به تازگی پیش بینی کرده است قطر شاهد رشد اقتصادی۴.۹ درصدی باشد. عواملی مانند افزایش قیمت گاز و میزبانی از جام جهانی فوتبال در این زمینه تاثیر گذار است.

آمارهای رسمی نشان می دهد درآمدهای مالی مستقیم قطر از برگزاری جام جهانی فوتبال حدود ۸ میلیارد ریال (۲.۲ میلیارد دلار) خواهد بود. این در حالی است که گمانه زنی می شود در آمدهای مالی بلند مدت قطر از برگزاری جام جهانی فوتبال طی سال های ۲۰۲۲ میلادی تا ۲۰۳۵ میلادی حدود ۹.۹ میلیارد ریال (۲.۷ میلیارد دلار) باشد. همچنین پیش بینی می شود در آمد بخش گردشگری قطر طی مدت برگزاری جام جهانی فوتبال و پس از آن با افزایش روبرو شود.

در این زمینه شیخ «فیصل بن قاسم آل ثانی» رئیس انجمن بازرگانی قطر به خبرگزاری رسمی این کشور «قنا» گفت از زمان موافقت با میزبانی قطر برای برگزاری جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۱۰ دولت این کشور با بخش خصوصی برای تکمیل پروژه های زیربنایی و خدماتی تلاش می کند. جام جهانی فوتبال فرصت مناسبی برای تحقق چشم انداز ۲۰۳۰ قطر است.

بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار در زمینه تاسیسات اساسی از جمله راه ها، پل ها، بنادر، فرودگاه ها، مترو، مسکن، گردشگری، مناطق آزاد هزینه شده است. این زیرساخت ها پس از برگزاری جام جهانی به دستاوردهایی تبدیل خواهد شد.

وی اعتقاد دارد جام جهانی نقطه قوتی برای جذب سرمایه گذاری خارجی است. دور از ذهن است که اقتصاد قطر پس از برگزاری جام جهانی فوتبال وارد مرحله رکود شود. زیرا طرح های مرتبط با چشم انداز ۲۰۳۰ در حال اجرا است و هزینه ها بر روی طرح های مربوط به برگزاری جام جهانی فوتبال تولید ناخالص ملی را افزایش خواهد داد. «عبدالله الخاطر» کارشناس مسائل اقتصادی هم به خبرگزاری رسمی قطر گفت تاثیر برگزاری جام جهانی فوتبال از زمان پذیرش میزبانی این کشور آشکار شد و پس از آن، همه بخش های دولتی و مراکز تصمیم گیری یک هدف را دنبال کردند.

طبق این تحلیل، دولت طرح هایی را در زمینه های مختلف آغاز کرد و میانگین هزینه های در هر هفته به ده ها میلیون دلار رسید؛ تاثیر این زیر ساخت و ساز ها فقط مربوط به دوره برگزاری جام جهانی نمی باشد، بلکه پس از آن هم ادامه خواهد داشت. بخش هواپیمایی و هتل ها از بزرگترین استفاده کنندگان این رویداد ورزشی خواهد بود. بخش گردشگری هم از این رویداد سود خواهد بود زیرا حدود ۱.۲ تا ۱.۵ میلیون تماشاگر وارد قطر خواهند شد.

انتهای خبر/ تحریریه

برچسب‌ها
آژانس کسب و کار (19) اخبار کسب و کار (8) اخبار کسب و کار ایران (6) استراتژی بازاریابی (11) استراتژی کسب و کار (10) اشتغال آفرینی (16) اشتغال زایی (22) اشتغال پایدار (7) اقتصاد ایران (14) اقتصاد دانش بنیان (9) اقتصاد دیجیتال (7) ایجاد اشتغال (24) ایده کسب و کار (5) بازاریابی دیجیتال (7) بازاریابی و فروش (5) بازاریابی کسب و کار (16) باشگاه مشتریان (7) برنامه کسب و کار (13) برندسازی کسب و کار (7) بهبود فضای کسب و کار (11) توسعه کارآفرینی (8) توسعه کسب و کار (20) حمایت از کسب و کار (8) حمایت از کسب و کارها (5) دولت سیزدهم (13) راه اندازی وب سایت کسب و کار (5) راه اندازی کسب و کار (27) راه اندازی کسب و کار خانگی (5) رشد تولید (6) رشد و توسعه کسب و کار (20) رشد کسب و کار (35) رونق تولید (7) شرکت های دانش بنیان (8) شورای عالی کار (7) طرح کسب و کار (6) مجوزهای کسب و کار (5) مدیریت ارتباط با مشتری (17) مدیریت کسب و کار (46) مشاور کسب و کار (12) نرخ بیکاری (6) وزارت کار (21) کسب و کار آنلاین (9) کسب و کار الکترونیک (6) کسب و کار ایران (25) کسب و کار اینترنتی (8)