اینترنت

سازوکار جبران خسارت قطعی اینترنت روشن نیست

نایب‌رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی خاطرنشان کرد: روشن نیست که دولت مطابق با کدام سازوکار می‌خواهد خسارت‌های وارده به کسب‌ و کارها را جبران کنند، درحالی که با کسری بودجه درگیر بوده و این پرسشی است که نمی‌توانم جواب روشنی به آن بدهم؛ همچنین دولت پیشنهاد حساب‌ شده‌ای برای جبران خسارت‌ها نداده و باید منتظر ماند و دید که دولت چه فرمولی برای جبران این خسارت‌ها در نظر گرفته است.

بابک عابدین ، با بیان اینکه کندی سرعت اینترنت همچنان در روند فعالیت اقتصادی کسب‌ و کارها اختلال ایجاد کرده و به‌صورت کامل رفع نشده است، گفت: به نظر می‌رسد باید راه و روشی پیدا کرد که هر چه سریع‌تر مشکل قطعی اینترنت به نفع اقتصاد و کشور حل شود. وی با اشاره به کسری بودجه دولت، گفت: برای من روشن نیست که دولت مطابق با کدام سازوکار می‌خواهد خسارت‌های وارده به کسب‌وکارها را جبران کنند، درحالی که با کسری بودجه درگیر بوده و این پرسشی است که نمی‌توانم جواب روشنی به آن بدهم؛ همچنین دولت پیشنهاد حساب‌ شده‌ای برای جبران خسارت‌ها نداده است و باید منتظر باشیم و ببینیم که دولت چه فرمولی برای جبران این خسارت‌ها در نظر گرفته است.

نایب‌رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی تفکیکی بین کسب‌ و کار اینترنتی و غیراینترنتی ایجاد نکرد و افزود: خط تولید امروز به اینترنت متصل است؛ ماشین‌آلاتی که در خطوط صنعتی جدید به کار گرفته می‌شوند برای نگهداری، عیب‌یابی و تعمیرات نیازمند اینترنت پرسرعت هستند؛ بنابراین کسب‌وکار غیراینترنتی نداریم و امروزه تمام خطوط تولیدی، صنایع و خدمات وابسته به اینترنت هستند. عابدین ادامه داد: دولت می‌تواند با اعمال برخی معافیت‌ها به کسب‌وکارها کمک کند و این تسهیلات نباید در غالب اعطای پول باشد؛ دولت می‌تواند از سهم خود بگذرد تا فعالیت اقتصادی این کسب وکارها ادامه داشته باشند.

محاسبه خسارت‌های وارده به فعالیت اقتصادی باید کارشناسانه باشد و نمی‌تواند حدود خسارت‌های وارده را برآورده کرد. این فعال اقتصادی در پاسخ به این پرسش که به نظر شما تسهیلاتی که دولت برای این کسب‌ و کارها در نظر می‌گیرد می‌تواند جبران‌کننده خسارت‌های وارده به آنها باشد، خاطرنشان کرد: اگر کسب‌وکاری توانست در این شرایط به فعالیت خود ادامه بدهد بدون تردید این تسهیلات می‌تواند کمک‌کننده باشد اما اگر کسب‌وکاری به‌صورت کامل روند فعالیت‌اش متوقف شده باشد، دیگر تمهیدات حمایتی نمی‌تواند برای آنها کارساز باشد.

وی با اشاره به تاثیر قطعی اینترنت در صنعت چاپ، افزود: ارتباط با مشتری، خرید و فروش و سفارش‌‌گیری در این صنعت از طریق اینترنت انجام می‌شود و سیستم‌ها باید در پروسه تولید به یکدیگر وصل باشند و وقتی اینترنت قطع باشد فعالیت اقتصادی مختل می‌شود؛ دیگر زمان آن گذشته است که فایل‌ها در فلاپی ریخته شود و برای مشتری پست شود و این فعالیت‌ها وابسته به فضای مجازی هستند. به گفته عابدین؛ ایران تلاش دارد که به معاهدات تجارت جهانی بپیوندد و تلاش دارد که به سیستم انتقال تجارت خط ابریشم از شرق به غرب تبدیل شود در این شرایط که سرعت انتقال داده اینگونه است چگونه می‌خواهیم به این مهم برسیم؟ تاجری که با کندی سرعت ایران مواجه می‌شود این ضرر را قبول نمی‌کند و مسیر دیگری را انتخاب می‌کند و ما اینگونه محو خواهیم شد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها
آژانس کسب و کار (19) اخبار کسب و کار (8) اخبار کسب و کار ایران (6) استراتژی بازاریابی (11) استراتژی کسب و کار (10) اشتغال آفرینی (16) اشتغال زایی (22) اشتغال پایدار (7) اقتصاد ایران (14) اقتصاد دانش بنیان (9) اقتصاد دیجیتال (7) ایجاد اشتغال (24) ایده کسب و کار (5) بازاریابی دیجیتال (7) بازاریابی و فروش (5) بازاریابی کسب و کار (16) باشگاه مشتریان (7) برنامه کسب و کار (13) برندسازی کسب و کار (7) بهبود فضای کسب و کار (11) توسعه کارآفرینی (8) توسعه کسب و کار (20) حمایت از کسب و کار (8) حمایت از کسب و کارها (5) دولت سیزدهم (13) راه اندازی وب سایت کسب و کار (5) راه اندازی کسب و کار (27) راه اندازی کسب و کار خانگی (5) رشد تولید (6) رشد و توسعه کسب و کار (20) رشد کسب و کار (35) رونق تولید (7) شرکت های دانش بنیان (8) شورای عالی کار (7) طرح کسب و کار (6) مجوزهای کسب و کار (5) مدیریت ارتباط با مشتری (17) مدیریت کسب و کار (46) مشاور کسب و کار (12) نرخ بیکاری (6) وزارت کار (21) کسب و کار آنلاین (9) کسب و کار الکترونیک (6) کسب و کار ایران (25) کسب و کار اینترنتی (8)